Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz

rPet

rPET nedir?

rPET, plastik şişeler ve gıda kapları gibi ambalaj yapmak için kullanılan geri dönüştürülmüş PET (polietilen tereftalat) plastiktir. Orijinal PET kaplar tüketiciler tarafından kullanıldıktan sonra, bir geri dönüşüm programı yoluyla plastiği ayıran, temizleyen ve rPET pullarına veya topaklarına dönüştüren bir tesise iade gönderilir. rPET pulları/topakları, daha sonra giysi ve halılar için elyaf veya yiyecek ve içecek kapları için plastik gibi yeni ürünler yapmak için yeniden kullanılabilir. Tüketici sonrası PET'i değerli bir kaynağa dönüştürmek çevreye yardımcı olur çünkü rPET'in karbon ayak izi PET'ten daha düşüktür.

PET plastik şeffaf, güçlü ve hafif yiyecek ve içecek kapları ve ambalajları yapmak için kullanılır. PET yüzde 100 geri dönüştürülebilir ve dünya çapında en çok geri dönüştürülen plastiktir. PET'i kolayca tanımlayabilirsiniz, çünkü genellikle kabın altında veya yanında bulunan üçgen “kovalayan oklar” geri dönüşüm logosunda 1 numara vardır.

Şişelenmiş su şirketleri rPET kullanıyor mu?

Evet. Şişelenmiş su şirketleri yıllardır kendi kaplarına rPET'i gönüllü olarak dahil ediyor. Birçok şişelenmiş su şirketi, ürünlerini yüzde 50, 75 ve hatta yüzde 100 rPET'ten yapılmış kaplarda sunan rPET ambalajını kullanmayı benimsemiştir. 

PET şişemi geri dönüşüm kutusuna attıktan sonra ne olur?

PET şişeleri bir geri dönüşüm kutusuna attığınızda, bunlar toplanır ve bir malzeme geri kazanım tesisine taşınır, burada diğer malzemelerden ayrılır, balyalanır ve belirli PET geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Bu geri dönüşüm tesislerinde, balyalar kırılır ve PET olmayan malzemeleri çıkarmak için otomatik bir işlemci kullanılarak sıralanır. PET daha sonra öğütülür ve genellikle bir yüzdürme/lavabo tankı olan bir ayırma işlemine tabi tutulur. Daha yoğun olan PET kap malzemesi çöker ve onu daha hafif kapak ve etiket malzemesinden ayırır.

PET malzeme daha sonra temizlenir ve kurutulur. Temiz PET pul daha sonra hedeflenen nihai pazara bağlı olarak işlenir. Yeni şişeler için daha rafine PET pelet haline gelebilir veya kapaklar, tepsiler ve bardaklar için PET levhaya ekstrüde edilebilir. Geri dönüştürülmüş PET ayrıca halı, giysi, elyaf dolgusu veya diğer malzemeler için elyaf haline getirilir.

rPET veya PET ürün, defalarca geri dönüştürülebilir. 

rPET ve PET'in avantajları nelerdir?

- rPET ve PET ürünleri tamamen geri dönüştürülebilir.
- rPET ve PET, diğer ambalajlara kıyasla hafiftir, bu da CO2 emisyonlarını düşüren nakliye maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur.
- rPET ve PET şişeler şeffaf ve kırılmazdır.
- rPET ve PET plastikler yiyecek ve içecek ambalajları için güvenlidir.

Yardım etmek için ne yapabilirsin?

- Tüm PET ürünlerini uygun şekilde atın ve geri dönüştürün.
- Geri dönüştürülebilir ürünlerin atılması için yerel geri kazanımcı yönergelerini izleyin.
- Giyim, halı, yeniden kullanılabilir çantalar, içecek şişeleri ve yiyecek kapları gibi rPETten yapılan ürünleri araştırın ve satın alın.
- rPET üretim tesislerine yapılan yatırımları teşvik edin ve destekleyin.
- Yerel geri dönüşüm programlarınız ve bunların rPET üretimini nasıl desteklediği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Arama kriterlerine uyan ürün bulunamadı.

Kobidirekt E-ticaret İle Kurulmuştur